Toomas Tammer: "Kutsekoolis omandatud teadmised ja sõprussidemed mängivad tähtsat rolli minu elus ka täna."
Toomas Tammer asutas Venteni 2010. aastal, 21 aastasena. Ettevõtte asutamiseni viis tema tehnikapisik, otsus minna Tallinna Tööstushariduskeskusesse ja sealt edasi Tallinna Tehnikakõrgkooli.
Tehnikahuvi oli mul tekkinud juba noores eas. Sain isalt enne 1. klassi minekut kingituseks veneaegse minimopeedi, mida tuli rohkem remontida kui sõita sai. 9. klassi lõpus seisin otsuse ees kas jääda Pääsküla Gümnaasiumisse või anda järele oma tehnikahuvile ja minna kutsekooli. Uurisin internetist ja tutvusrindkonnast erinevaid variante tehnika ja mehaanika eestikeelse õppe kohta Tallinnas. TTHK mehhatroonika eriala tundus kõige mõistlikum. Võimalus keskhariduse kõrval omandada teadmisi lemmikhobi kohta kõlas kutsuvalt. Hea õpilasena sain soovitud erialale sisse ja asusin innukalt kõike uut omandama.
Elu kutsekoolis – milline see oli?
Kutsekooli esimene aasta oli väga huvitav, kõik oli minu jaoks täiesti uus. Seal omandatud teadmised ja sõprussidemed mängivad tähtsat rolli minu elus ka tänapäeval. Näiteks oma tänase äripartneri Margoga saime tuttavaks just seal. Olime terve klassiga väga kokkuhoidev kamp. Koos sai läbi elatud erinevaid seiklusi. Õpetajad suhtusid oma töösse südamega ja andsid palju, et kõik siiski lõpetatud saaks. Oluline murdepunkt TTHK-s oli arusaamine, et tehnika tõepoolest on minu kutsumus. Olin koolis saanud näpu valgeks metallilõikuse koha pealt, parema ülevaate elektroonikast, pneumaatikast ja hüdraulikast. Koolis omandatud teooriat toetasin praktikaga Saku Õlletehases, kus töötamise ajal tarbisin iroonilisel kombel kõige vähem õlut oma senise täiskasvanud elu jooksul. Sain aru, et minu ambitsioonid on suuremad kui jääda tööle Saku Õlletehasesse ning otsustasin minna kõrgemaid teadmisi omandama TKTK-sse. Õpetajate toel lõpetasin kutsekooli nominaalajast pool aastat varem.
Kuidas möödusid erialaõpingud Tallinna Tehnikakõrgkoolis?
Valisin TKTK-s masinaehituse eriala ja sain üsna pea aru, et võrreldes teistega olin TTHK-st saanud kaasa paraja edumaa. Oli mitmeid tunde, mille sisu olin varasemalt läbinud ja mis olid lausa igavad. Teine suur eelis oli, et erinevalt mõnedest kursusekaaslastest teadsin väga täpselt, mida olin õppima tulnud. Üks asi on vaadata nimetusi õppekavas, teine saada aru, mida need reaalselt tähendavad. Teise aasta freespraktika kohaks valisin metalliettevõtte Laig Estonia OÜ. Müügitöö tollal mind ei huvitanud. Kraadi lõpetamise ajaks olid mu tööülesanded Laig Estonias näiteks pinkide opereerimine ja remont, töökäskude juhtimine, kaubavoogude kontrollimine (ostukohustus, tootmis- ja kvaliteedijuhtimine) jne. Masinapargis oli 14 CNC masinat. Kokkuvõttes oli otsus minna end edasi arendama õige.
Kust sündis idee rajada Venten OÜ?
Ühel päeval pöördusin tollase Laig Estonia tööriista tarnija poole tavapärasemast keerulisema küsimusega: “Kuidas freesi tõusunurk mõjutab lõikejõudusid ja kas see omab efekti ka tööriista elueale?” Vastuseks öeldi, et mul puuduvad piisavad teadmised ning nii või teisiti ei saa mina sellest aru. Antud vastus provotseeris mind küsima endalt kas antud teema saab tõesti nii keeruline olla. Nii võtsingi kätte paar raamatut ja hakkasin töötlemistehnoloogiat iseseisvalt selgeks tegema.
Kõrgkooli lõputöö teemaks otsustasingi teha tasuvusuuringu – kas ja kuidas tasub lõikeinstrumente taastada. Käisin välismaistes lõiketööriistu taastavates ettevõtetes tutvumas erinevate taastamise meetoditega. Sai ca 1000kg terast laastuks lastud, et leida parim viis.
Tollal loodud sidemed, tõid esimesed tööriistad Ventenisse ja andsid mõista, et Eestis pakutavatel tööriistadel on veel pikk tee areneda. Muu maailm oli tootmisefektiivsuse ja tarkade lahendustega kaugel ees. Tänaseks saan südamerahuga öelda, et oleme aidanud tehnoloogilist taset kõvasti edasi viia ilma, et peaks seadmeparke välja vahetama. Üle 100 000€ kokkuhoidu on võimalik saavutada hoides kokku töötlemisaega, kaasajastades lõikeradu ja tööriistu.
Kes on Toomas Tammer väljaspool kontorit?
Hea meelega olengi just kontorist väljas, sest mulle meeldib inimestega suhelda. Kõige rahuldust pakkuvam on näha klientide juures toimunud arengut ja positiivseid muudatusi – see tekitab iseendale kasuliku tunde. Paar korda nädalas üritan jõusaali jõuda, kus on hea pingeid maandada. Nagu paljud teised, nii armastan ka mina vaadata kvaliteet televisiooni, minu guilty pleasure on Wheeler Dealers. Kui lemmiksaadet pole peal, naudin Sci-Fi filme kinos. Näiteks viimasena nägin ära Avengers Endgame’i.
Oma esimeseks saavutuseks lapsepõlves loen kadettide vanusegrupis Eesti meistriks tulemist kabes. Oma väärtused olen tõenäoliselt kaasa saanud tihedast suhtlemisest väga erinevate inimestega. Leian, et kõigil peaks olema õigus nende enda vaadetele ja pole kena enda mõtteviisi peale suruda. Annan kõigile sooja soovituse jõusaali külastada ja pärast seda minna koju Wheeler Dealersit vaatama.